Tomas S. Butkus

 

VANDENS ARCHITEKTŪRA

trumpa lietuviška versija

 

 

atgal                      e20 >>

 

 

  

Vieno tūkstančio metų senumo Vakarų Europos istoriografijoje aptinkame tokį epizodą: misionieriai šventina vietinius pagonis pildami ežero vandenį jiems ant galvų. Tai Brunonas krikštija Prūsus, vieną iš jau nebeegzistuojančių baltų genčių. O dabar kitas, daug vėlesnis epizodas iš visai kito konteksto: Šingono budistas leidžiasi į apskritimo formos tvenkinį, pilną žydinčių lotosų. Iš pirmo žvilgsnio atrodytų ši paralelė kalba apie vandenį tik kaip apie sacrum elementą. Tačiau, mano manymu, yra kitas, gilesnis (arba jei norite – seklesnis, taigi sunkiau įžiūrimas) matmuo. Lietuviškoje kultūroje jau yra prigijęs „lietuvių, kaip sausumos vikingų“ įvaizdis. 13-16 a. Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės plėtimasis į kontinentą ir abejingumas Baltijos jūros arealams istoriškai gana paradoksalus. Architektūros teorijos kontekste kalbama apie minimalų ir „šaltą“ lietuvio santykį su vandeniu ir apskritai akcentuojamas vandens architektūros vakuumas. Jei dėl paskutinės tendencijos galima sutikti (lyginant esamą padėtį su kaimyninių ir ypač skandinavijos šalių patirtimi), dėl pirmosios drįsčiau nesutikti. Vanduo lietuviui dabar, kaip ir tais laikais (iki krikšto), yra pasąmoninio plano elementas, įgyjantis tikrąją prasmę ir vertę ne fiziniame, bet mentaliniame lygmenyje. Be abejo, šiandien pasaulio įtakos tapo kasdienybe, tad nenuostabu, kad dėmesys komfortui bei higienai ir automatiškai šią sferą valdančioms architektūros formoms yra labiausiai matomas. Tačiau tai tik paviršius, sąmonė, kurią visada galima keisti, formuoti mėtant akmenukus į vandenį ir skaičiuojant ratilus.

 

Tradiciškai susiklostė, kad Lietuva buvo ir yra žemdirbių kraštas. Nors turime pakankamai išvystytus ežerų kraštovaizdžius (Aukštaitijos nacionalinis parkas), apleistas upių prekybos tradicijas (Kaunas–Gdanskas; Kaunas–Klaipėda) ir tituluojamės Jūrų Valstybe, vanduo buvo ir yra objektas, kuris traukia nuo jo tolinantis arba tenkinantis juo tik kaip vizualiniu orientyru. Istorikų ir antropologų įrodyta, kad šiandieniniai lietuviai perėmė ne tik senųjų baltų genčių pasaulėjautą, bet sugėrė ir dar seniau už tas gentis šiame regione gyvenusių neolito bendruomenių papročius. Visa tai suprantama, jei ne vienas įtartinas aspektas: sėslių genčių (vietinių ir tų, kurios buvo nukariautos) kultūrinės tradicijos ar atskiri jos elementai perimti, o kuršių (taip pat jau nebeegzistuojančių baltų) – rytinių Baltijos jūros vikingų – ne. Tiesa, Kuršių Nerija ir Kuršių marios – unikalus regionas, ir būtent kuršiškas architektūros paveldas daro jį šiandien patrauklų. Bet tai kultūrinio pobūdžio potencialas, kuris gali ir turi reikštis regioniniame lygmenyje. Geopolitiniame lygmenyje Lietuvos kaip jūrų valstybės statusas gali būti įteisintas tik per naujai besiformuojančius globalinius miestų tinklus. Kalbama ne tik apie Klaipėdos uosto konkurencingumą, bet ir apie paties regiono (Vakarų Lietuvos) ekonominį, socialinį ir kultūrinį potencialą, jo kokybę ir įvairovę. Bet tai kita tema. Grįžtant prie vandens architektūros reikėtų bent keliais žodžiais pristatyti jos tipologiją, taip pat paminėti iškilesnius lietuviškos architektūros pavyzdžius.

 

a | kraštovaizdžio architektūra

 

Šiam tipui būtų galima priskirti žmogaus perkurtus, naujom reikmėm pritaikytus gamtovaizdžius, dirbtinius landšaftinius darinius, kurio pagrindinis sudėtinis elementas yra vanduo – ežeras, upė, marios ar jūra. Mano įsitikinimu nėra būtina, kad šie nauji antropogeniniai dariniai būtų suprojektuoti ar suplanuoti architekto, tai gali būti ir ilgo, natūralaus, kelių kartų įvairialypės žmogaus veiklos rezultatas. Antras svarbus aspektas yra urbanizacijos lygis – jis turėtų būti minimalus – ir mąstas. Tradiciškai lietuvių kultūroje yra nusistovėjęs krašto skirstymas į kaimą ir miestą. Taigi kaimai priklausytų kraštovaizdžio tipui. Dėl mastelio: kraštovaizdžio architektūra, kaip ir sekančio, urbanistinio tipo, visada bus kompleksinės apimties. T.y. tokiuose projektuose dominuos bent keletas gamtinių bei antropogeninių elementų grupių. Ir trečias aspektas – kontekstualumas. Vieno regiono kontekste tokie projektai gali būti unikalūs, kai tuo tarpu arealo atveju – jau tipinis reiškinys. Todėl mano įsitikinimu prasmės turėtų objekto unikalumo vertinimas regioniniu masteliu. Svarbu tik, kad šis regionas nebūtų susmulkintas iki struktūrinio vientisumo praradimo ir visada išliktų galimybė pasitikrinti šį išskirtinumą platesniame kontekte.

Reikšmingesnių įgyvendintų šio pobūdžio objektų Lietuvoje nėra daug. Visų pirma reikėtų paminėti Kuršių Nerijos generalinį apsaugos ir plėtros planą (autorių kolektyvas, darbo vadovas V. Stauskas, 1968 m.). Tai pirmasis tokio pobūdžio projektas tuometinėje Sovietų Sąjungoje, pagal savo statusą prilygstantis nacionaliniam parkui. Kaip logiška šio projekto tąsa galima būtų laikyti 2000 m. Kuršių nerijai Unesco saugomų pasaulio kultūros ir gamtos paveldo vertybės statuso suteikimą. Dar būtų galima paminėti Mingės (Minijos) kaimą su apylinkėmis, kaip netipišką natūralios žmonių veiklos pavyzdį. Šis Minijos žemupyje įsikūręs kaimas kartais dar vadinamas Lietuviška Venecija. Iš tikrųjų lietuviškoje kultūroje nėra įprasta, kad pagrindine ūkinės ir socialinės žmonių veiklos ašimi būtų upė. Nors regione (Vakarų Lietuvoje, Nemuno žemupyje) dėl ilgų potvynių namai ant aukštesnių pamatų ir valtys – paplitęs reiškinys.

 

b | urbanistinė architektūra

 

Urbanistinės architektūros tipas yra vienas iš sudėtingesnių. Nesunku pastebėti, kad praktiškai visų pasaulio miestų ir miestelių atsiradimas yra susijęs su didesniu ar mažesniu vandens telkiniu – nesvarbu – ar tai šaltinis, ar upės žiotys, ar jūros krantas. Pagrindinė to sudėtingumo priežastis yra klausimas: ar šiandien tos vandens formos atpažįstamos miesto struktūroje ir jei taip, tai kiek jos svarbios miesto vystymesi? Yra nemažai pavyzdžių kai urbanistinei struktūrai reikšmingi elementai miesto gyvenime nebevaidina ypatingo vaidmens. Nors trys didžiausieji Lietuvos miestai turi neblogas prieigas prie vandens – ši galimybė kol kas lieka beveik nepanaudota. Krantinės –išbetonuotos, o krantinėse nutiestos judrios magistralės. Vidinės kvartalų erdvės izuoliuotos nuo vandens, labiausiai lankomos pėsčiųjų zonos sutelktos atokesnėse nuo vandens miesto dalyse. Tačiau situacija nėra tokia beviltiška, kaip rodytusi.

Vilnius ruošiasi Neries krantinių ir prieigų konkursui. Užupiečiai, vieno savičiausių Vilniaus rajono gyventojai, gali pasigirti kiaurus metus šalia vandens vykstančiu gyvenimu. Ankstyvą pavasarį organizuojami baidarių žygiai, vasarą ir rudenį – menai. Net žiemą yra tekę dalyvauti neįprastam Lietuviui renginyje – maudynėse upėje. Paradoksalu, tačiau ne pajūryje o čia, šioje su Monmartru besigiminiuojančioje „respublikoje“ gyvena vienintelė Lietuviška undinė.

Kaunas šiandien sprendžia vieną skaudžiausių miesto plėtros klausimų: Nemuno saloje planuojama statyti didžiausią šalyje sporto areną. Problema išties aštri: šalia istorinis senamiestis, unikali gamtinė situacija (netoli Nemuno ir Neries santaka; sala – vienas retesnių lietuviško kraštovaizdžio elementų), o urbanizacijos grėsmė – didelė. Tačiau ir šiame mieste, nuo 17 a. garsėjusiame upių uosto kultūra, yra patrauklios vandens architektūros. Įdomi šiandieninio Pažaislio vienuolyno istorija. Vienas iškiliausių Lietuviško baroko pavyzdžių buvo baigtas statyti 1712 m. ir ėmė veikti kaip Kamaldulių vienuolijos centras (neseniai durų fragmente aptikta scena, vaizduojanti pagonių krikštą vandeniu). Statant Kauno hidroelektrinę 1959 m. buvo užpiltas Nemuno slėnis su kelias kaimais ir suformuotos šiandieninės Kauno marios. Kitaip kalbant objektas liko, bet buvo perprojektuota aplinka. Taip vienuolynas atsidūrė visai šalia vandens. Tiesa, šį neordinarų atveją galima būtų priskirti kraštovaizdžio tipui. Tačiau mano manymu negalima ignoruoti urbanizacijos lygmens: šioje vietoje šiandien yra Kauno šiaurinė riba, tuo labiau – netoliese įsikūręs jachtklubas bei Kauno hidroelektrinės užtvanka.

Klaipėda – taip pat ne išimtis. „Memelanderiai“ čia pat esančią jūrą įpratę lankyti kelis kartus per metus. Mat miesto gyvenimas jau daugiau nei šeši dešimtmečiai yra atkirstas nuo vandens masyvaus uosto buferio. Tačiau miesto įvaizdis siejamas ne tik su senuku „Meridianu“ – miestiečių simboliu, bet ir jūrinės kultūros respektavimu, - ką rodo paskutinių metų konkursų medžiaga, studentų kursiniai darbai.

Visgi vieni sėkmingesnių urbanistinių projektų buvo realizuoti Kuršių nerijoje: Juodkrantės krantinė su skulptūrų parku (arch. R. Krištapavičius, R. Krištapavičiūtė. 1996-2001 m.), Nidos krantinės rekonstrukcija su Kuršių marių vėtrungių ekspozicija (arch. R. Krištapavičius, R. Krištapavičiūtė. 1996-1998 m.).

 

c | inžinerinė architektūra

 

Švyturiai, molai, užtvankos, vandens malūnai, vandens bokštai, tiltai ir kiti inžineriniai įrenginiai taip pat gali būti tinkamas vandens architektūros objektas. Įsiterpęs kraštovaizdyje ar urbanistinėje aplinkoje, integruotas į vertingą kultūros paveldą ar į tankiausią miesto audinį. Turbūt atraktyviausi santykio su vandeniu aspektu inžinerinės architektūros objektai, įgyvendinti Lietuvoje yra tiltai (tiltas, simbologai teigia, yra ne kas kita kaip apversta valtis). Inžineriniu atžvilgiu reikšmingi geležinkelio tiltai: Baltosios Vokės tiltas netoli Vilniaus (1862), Lyduvėnų tiltas per Dubysą (1918, perstatytas 1947); vieninteliai judantys tiltai, skirti laivų navigacijai, aptinkami Klaipėdoje: pakeliamas Biržos tiltas (1878, rekonstrukcija 2007) ir pasukamas „Grandinių“ tiltas (1855); tiltai-užtvankos: Pakruojo dvaro (1821, rekonstrukcija 2001), Astravo dvaro (1860, rekonstruota 1996). Palangos tiltas įdomus daugiau kaip urbanistinis kurorto akcentas, turintis ir simbolinę reikšmę. Viena įsimintinesnių paskutinių metų realizacija – Karaliaus Mindaugo tilto projektas Vilniuje (arch. V. Treinys, autorių kolektyvas, 2003).

 

d | architektūros objektai / mažosios architektūros formos

 

Grįžtant prie subtilaus lietuvių ir vandens temos santykio, niekaip iš galvos neišeina vieno iš įdomesnių per paskutinį dešimtmetį lietuvos padangėje realizuotų architektūrinių sumanymų vaizdas. Turiu omenyje Saulės laikrodį / kalendorių ir mėnulio laikrodį ant Parnidžio kopos Nidoje (arch. R. Krištapavičius, skulptorius K. Pūdymas, astronominiai skaičiavimai L. Klimka, 1982-1998 m.). Gal ir negalima šio objekto pavadinti vandens architektūra (ryšio su stichijomis nenuneigsi – 1999 m. pagrindinė stela nulaužta vėjo), jis turi vieną labai reikšmingą elementą: absoliutų vandens horizontą. Skaičiuodama laiką saulė teka ir leidžiasi vandenyje. Šiuo aspektu labai vykusiai parinkta vieta – Parnidžio kopa. Tai vienintelė vieta Lietuvoje kur įmanomas toks „triukas”. Šios architektūros racionalia nepavadinsi. Antra vertus – tai galėtų geriau iliustruoti teksto pradžioje įvardintą vandens ir lietuvio santykio pasąmoninį planą, mentalinį lygmenį, kuriame ir skleidžiasi architektūrinės idėjos.

Be abejo yra nemažai šiuolaikinės architektūros objektų, kuriuose, sekant vakarietiška tradicija, vykusiai ir originaliai išplėtota vendens tema: Operos ir baleto teatro lauko fontanai (arch. N. Bučiūtė. Vilnius, 1974), Jūrų muziejaus ir delfinariumo kompleksas buvusių gynybinių Klaipėdos įtvirtinimų vietoje (arch. P. Lapė, konstr. T. Tubis, 1979). Įsimintini ir sovietmeču sukurti naujųjų Lietuvos mikrorajonų fontanai, atlikę viešųjų erdvių formantų vaidmenį. Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu taip realizuota keletas įdomesnių projektų: SBA Baldų centras Justiniškėse (arch. S. Kuncevičius, A. Jakutis. Vilnius, 2000), Poilsio ir pramogų parkas Belmonte (arch. N. Zubovienė, R. Stulpinas. Vilnius, 2000-2006).

 

ps

 

Septyni Prūsijos sostinės Karaliaučiaus tiltai per Prieglių 18 a. tapo Šveicarų mokslininko Leonardo Eulerio teorijos pagrindu. Jis įrodė, kad neįmanoma vieną kartą einant vienu tiltu jų visų pereiti ir grįžti į tą patį tašką. Tą patį žinojo ir kinai (antrą kartą į tą pačią upę…). Tuo metu prūsai jau buvo apkrikštinti ir nukariauti, Tadao Ando Water Temple dar nepastatyta. Tiktai trimetis šių eilučių autorius ropštėsi iš Pempininkų fontano, visas šlapias.

 

 

PROJECT BALTIA,

Sankt Peterburgas


 

© Vario burnos, 1992-2007

 

< atgal