Tomas S. Butkus

kesmerioškinas karfikas

 

atgal                                e9 >>

 

Poezija tai dinamitas. Jei ne šie vieno žymaus pogrindžio rašytojo žodžiai, nesižavėčiau nei stambiagabarite karo technika, nei kamufliažiniais kareivių manevrais, nei sumaitotų kūnų koliažo technika. Tikrai nebūčiau lankęs šautuvų ardymo, dujokaukių movimo, evakuacijos iš požeminių slėptuvių pamokų. Dėl to dabar esu dėkingas politinei sistemai bei neminėtinoms aplinkybėms, suteikusioms puikią progą geriau pažinti savo kontraversišką asmenybę. Juolabiau, nebūtų ir šitos nelaimingo unabomberio istorijos.

Jei kartais paklaustumėte, kokie ankstyvosios jaunystės laikų faktoriai turėjo lemiamos įtakos mano karjerai, atsakyčiau - karinis parengimas (pamenu civilinės atsakomybės ugdymą: šaudymą iš makarovo į čiužinius, ant kurių paskui darydavome atsilenkimus, sąnarių mankštą, šuolį į aukštį. Apie sprogstamas medžiagas, o juolabiau apie sprogstamus mišinius, tiesa, nieko tada dar nenutuokiau); diedovščinos hierarchija: tu turėjai mokytis, mokytis, mokytis (o išmokęs turėjai paklusti vyresniųjų, išėjusiųjų privalomąją dekarto mokyklą, valiai. Tuolabiau, kad buvau amžinas pirmokas – neturėjau patirties visuomenei naudingo darbo srityje, tiesinės logikos magistro diplomo kaip daugelis, ir taip toliau ir panašiai); galų gale tiesos mokykla, t.y. gyvenimas, kuris tuo metu buvo nesibaigianti tęstinumo treniruotė su graudoka pabaiga.

Taigi, treniruotės. Norėdamas būti tuolaikiškas, pradėjau užsiiminėti užklasiniame reliatyvizmo klube demontuodamas sudėtingiausias susitarimų bombas, detonuodamas įvairiausius vandenilinius žaidimus ar tiesiog užsiiminėdamas nekaltais pasivaikščiojimais susinaikinimo teorijos poligone. Tada, pamenu, kaip tik išpopuliarėjo branduoliniai reaktoriai (vienas jų dėl neaiškios priežasties susidėvėjo ir sprogo nepertoliausiai nuo mano namų), naujos statybos (su kuriomis intymiau teks susidurti kiek vėliau) ir “žaidžiame karą”. Pastarasis žaidimas buvo naujausia “žaidžaime klases” žaidimo modifikacija. Darydavom šitaip: grupelė vyrukų į pajūrį atbogina iš nežinia kur parsivilktą antrojo pasaulinio karo laikų prieštankinės raketos kapsulę, užrašo “ipritas” ir palieka. Iš karto apsireiškia pakrančių apsaugos tarnyba, apsupa teritoriją. Po poros dienų iš kito miesto atvažiuoja specialistai, apžiūri, patikrina radinį. Išsiveža. Nukenksmina. Po to radinio fone, visų nusivylimui, ryškiai fotografuojasi.

Nežinau kodėl, tačiau mane tuo pačiu traukė ir statybvietės – dykros, pilnos statybinio šlamšto, prikakotų blokų, siaučiančių paauglių. Karbidas! Tai buvo pirmoji mano chemijos pamoka, trukusi keletą metų. Po šnypščiančių balučių sekė parako lazdelės, gluminančios savo švilpimu. Lazdeles paprastai rišdavome kekėmis (kažką tokio sudeginau savo virtuvėje...po to teko keisti linoleumą). Dar vėliau persimečiau į magnio bombikių gamybą. Tai buvo pirmosios alternatyvinio meno parodos. Kiek fasadų šitaip pakeitė savo spalvą? Geriau neklauskite. Galėčiau išvardinti dar keletą pasiekimų militaristinės edukacijos srityje, tačiau pakaks. Paminėsiu tik tai, kad mano pasiekimai baigėsi graudžiai – ir vien dėl to, kad visoje šalyje buvo paskelbtas absoliutus nusiginklavimas, o čiužinių kiurdymo pamokos pakeistos gero elgesio mokymu.

Tada parašiau pirmą savo eilėraštį. Be abejo, įkvėptas gero elgesio, litratūrinių gimtojo krašto ypatumų ir dar šio bei to. Tai įvyko užmiestyje, ant seno naujai statomo monolitinio pastato stogo. Sėdėjau nukaręs kojas, grožėdamasis vakarėjančio dangaus panorama... Tiksliai dabar jums nepasakysiu ar būtent ant stogo užrašiau keturis ketureilius, pavadintus “tuštuma”. Ir vien dėl to, kad ramybę sudrumstė vietos policija, su sirenomis įvažiavusi į kiemą ir apsupusi visus išėjimus: “vardas, pavardė...ką čia darai ką daraikaką? - ...Aa aaš architektas”,- išveblenau dviems pasibaisėtiną pasitikėjimą keliantiems žmogams žaliomis uniformomis. “....Tai kabelius vagiką belius vaginėji ką vyras? -...Aa aaš architektas, dooo miuosi pastato konst rukcijomis...” Išgirdau juoką. Vyrukai paklausė ar noriu. “Paklausiau: į galvą?” Dar pakraipė galvas. “Taip, į galvą”. Po to gavo skubų iškvietimą, supypsėjo ir dingo... Tada parašiau savo pirmą eilėraštį. Jo lyrinis subjektas “žaidžia karą” ir pralaimi, po to atlieka išpažintį – prisipažįsta centrinėje srityje susprogdinęs tris daugiabučius namus, įvykdęs keletą pasikėsinimų į keletą prezidentų (vienas iš jų buvo nušautas netyčia), pilietinio karo metu nukovęs kitą žymų poetą, ir pasisavinęs jo tapatybės liudijimą.

Taip, tai aš tada parašiau savo pirmą eilėraštį. Numojęs ranka į tuos nevaisingus paauglystės metus, kainavusius odos nudrėskimą, penkių minučių išgąstį, kumščio didumo tinko gabalą kaimynų balkone. Susidomėjau akivaizdžiais dalykais, nešančiais vidinės jėgos išlaisvinimą. Tiesa, žinau, kad trokštamą jėgą galima išlaisvinti ir kitokiu būdu: darant atsispaudimus, žiūrint į makarovo vamzdį, stebint saulėlydį. Tačiau šis žinojimas kaip ir daugelis kitų tinka ne visiems atvejams.

Pavyzdžiui, manąjam. Sakysite, kokia bunkerių projektavimo prasmė (bunkerius arba komerciškai vadinamus “pastatus” projektuoju beveik keturiasdešimt metų)? Iš patirties žinau: daiktai turi dvigubą paskirtį. Bunkeryje galima daryti kakų, užrašyti “zdesj byla katja”, parašyti savo paskutinį eilėraštį. Aišku, bunkerį galima susprogdinti. Tačiau kokia prasmė iš pusantro milijono nuolaužų, spengiant tylai? Tai pernelyg vulgaru, pernelyg paprasta. Netgi nežmoniška. Štai kodėl gerbtina militarizmo estetika – tankas, riogsantis pelkėje, su paukščių lizdais vikšruose, gilzės, vaikučių prikimštos kramtomos gumos,  kamufliažiniai vyrukai, žaidžiantys tinklinį pliaže šalia prikakotų bunkerių. Ir nė vieno poeto, kuris dabar susprogdintų šią taiką.

 

(„Paraliteratūrinės karjeros“. „Tarptautinė rašymo programa“. Ajova, JAV, 2002)

 

© Amber-Chamber studija, MMIII

 

<< e11